25. 8. 2022
Máme slobodu vo využívaní digitálnych technológií. Pohybujeme sa v online priestore bez obmedzenia, zdieľame svoje názory, geografickú polohu, fotografie, súkromie. Smartfón nám nahradil hodinky, kalendár, platobné karty. Umožňuje nám byť v spojení s kýmkoľvek a mať po ruke vždy aktuálne informácie. Máme prehľad. Ale sme pripravení aj na riziká a následky, ktoré prináša táto digitálna doba? Aké chyby robíme? A na čo si nedávame pozor?
Pozrime sa na 5 najčastejších bezpečnostných chýb, ktoré robíme všetci bez ohľadu na to, či sme žena alebo muž.
Ako dobre poznáte nástrahy, ktoré vás vo svete technológií čakajú? Premýšľate nad tým, kam klikáte? Aké linky otvárate?
Strata dát, osobných informácií či fotiek alebo odcudzenie prístupu k internetovému bankovníctvu môže postihnúť každého z nás. A naozaj nemusíte byť celebritou, aby ste pre útok boli zaujímavým cieľom.
E-mailové účty, prístupy na sociálne siete, elektronické bankovníctvo, prístup do elektronickej žiackej knižky dieťaťa. Všade si treba nastaviť heslo. Pritom vytvoriť to, ktoré bude silné a zároveň bezpečné, nie je nič zložité. Aby ste si ich nemuseli všetky pamätať, postačí vám mať kvalitného správcu hesiel.
Ako dobre rozumiete e-mailom a správam, ktoré vám prídu, ešte pred tým, než kliknete na prílohu či odkaz v jeho obsahu? Nedôverujte podvodným správam či e-mailom, ktoré vyzerajú nedôveryhodne, prípadne sľubujú až veľmi pozitívne správy („len jeden klik vás delí od výhry“ a iné online podvody).
Na dovolenkách, na letisku, v salónikoch, na hoteloch, v kaviarňach, v reštauráciách sa automaticky prihlasujeme na free wifi. Verejné pripojenie k internetu je síce komfortné, ale nezabezpečené pripojenie nesie svoje riziká. Pripájajte sa preto len k hotspotom, ktoré sú zabezpečené heslom.
Mobilné zariadenie, notebook či počítač bez uzamknutia a bez dozoru? Obrovská chyba! Prečo? Práve touto situáciou sa vystavujete riziku úniku súkromných dát, či odcudzenia. Skopírovanie dát z disku, odcudzenie citlivých informácií, fotiek či videí vie narobiť vážne problémy a znepríjemniť život. Stačí pritom stlačiť pár klávesov či nastaviť automatické uzamknutie obrazovky.
Podľa slov lektora na IT gramotnosť Lukáša Bardy pohlavie pri ostražitosti v online priestore nie je určujúce. Chyby v digi bezpečnosti robíme všetci rovnako. Odporúčam vám navštíviť niektorý z kurzov od Lukáša, aby vám digitálne technológie neprerástli cez hlavu. Zažijete pár AHA momentov a zaručene sa inšpirujete jeho tipy, ktoré následne aplikujete.
Ako ste na tom s technológiami a bezpečnosťou v online priestore vy? A ak ste rodičia, komunikujete so svojimi deťmi všetky nástrahy, ktoré ich môžu vo svete technológií stretnúť?