Prečo by sme mali hľadať svoje „PREČO“?

28. 4. 2023

Za posledné obdobie sa mi kopia telefonáty a emaily od ľudí, ktorí si vďaka dotáciám štátu na vzdelávanie chcú zvýšiť kvalifikáciu alebo nestratiť prácu. Keďže sme v oblasti vzdelávania špecialisti a víziou zakladateľa našej spoločnosti je “Radšej dobre poradiť, ako zle predať” orientujeme sa v prvom rade na analýzu požiadaviek a motiváciu osôb, ktorí nás oslovia o pomoc.

Po vypočutí si požiadaviek druhej strany sa mi logicky vynára prvá otázka začínajúca slovom PREČO? Aká je motivácia pre výber školenia, aký zámer sledujeme a čo je cieľom výberu. A v tomto momente prichádza aha moment, ktorý prináša do toho všetkého omnoho viac svetla.

Totiž, štandardne sa domnievame, že vieme. Máme informácie a vedomosť o tom, čo chceme. Naše správanie je ovplyvňované našimi úsudkami, prípadne naším vnímaním pravdy a na základe toho robíme rozhodnutia. Vieme však, že nie všetky rozhodnutia dopadnú dobre.

Ako teda môžeme zaručiť, že naše rozhodnutia prinesú tie najlepšie výsledky z dôvodov, ktoré máme úplne pod kontrolou? Logika vraví, že kľúčovými faktormi sú množstvo informácií a dát, ktoré získame. Všetci sme sa však ocitli v situáciách, že hoci sme mali dostupné údaje a dostali sme všetky dobré rady, niečo sa nám nepodarilo.

Chápeme, že i v kope dát a dobrých rád sa pravdepodobne stratí jeden malý detail, kvoli ktorému veci nejdú tak, ako by sme očakávali. Vtedy revidujeme zdroje informácií a možno vyhľadávame nové. Možno treba zvážiť aj iné faktory, ktoré sa nachádzajú mimo našich racionálnych mozgov hladných po informáciách.

Každý návod, postup či radu, ktorú dávame, výsledok ktorý si želáme dostiahnuť, začína tou istou vecou: rozhodnutím. Rozhodnutím sa, ktorým smerom sa chcem uberať a k akému cieľu mi pomôže sa priblížiť.

Vo vzdelávaní všeobecne platí, že je to beh na dlhé trate. Očakávaný výsledok (či už v podobe zvýšeného platu, povýšenia, zvýšenia kvalifikácie, byť špecialistom v obore) neprichádza okamžite. Je to proces zbierania informácií, analýzy dát, príjmania zodpovednosti stavanej na rozhodnutí. Je to maratón, kde skratky neexistujú.

Nie je možné za týždeň byť niekým iným. Nadobudnúť skúsenosti a odborné vedomosti, ktoré sa získavajú rokmi. Byť špičkou vo svojej obasti. To chec viac ako jedno školenie. Chce to túžbu. Rozhodnutie, že tento smer je moja cesta a venovať svoj čas, energiu a peniaze do vzdelávania, praxe. Žiaden rýchlo kurz vám nepomôže.

Skvelou správou je, že ste sa rozhodli niečo urobiť. Či už s podporou dotácie na vzdelávanie alebo investovaním vlastných zdrojov. To rozhodnutie padlo. Preto ak stojíte na rázcestí vzdelávania sa, zamyslite sa na týmito pár myšlienkami. Možno vám pomôžu rozhodnúť sa tak, aby to bolo v súlade s vašim nastavením a skutočným chcením. A dôležité je, aby to bolo dosiahnuteľné v očakávaniach, ktoré máte.

Odpovedzte si na otázku Prečo?

Hľadajte odpoveď a ona si ku vám nájde cestu. Pomôže vám to prekonávať samých seba a byť sebou. Dôverujte si. A potom si zostavte zoznam vecí AKO a ČO urobíte, aby ste svoje PREČO dokázali. Platí to pre každú oblasť a vzdelávanie je nekončiacim procesom. Preto venujme svoj čas rozhodnutiu, čomu svoj čas a energiu chceme venovať.

Nič na svete vám neprinesie viac radosti a šťastia ako keď sa ráno zobudíte s predstavou o odpovedi na otázku Prečo. A k tej odpovedi sa neprestaňte vracať. V prípade, že potrebujete svoje PREČO pomôcť definovať, pokojne ma kontaktujte.

Anna Beňadiková, Operations Manager v EDU Trainings

anna.benadikova@edutrainings.cz

Podobné články