Začnite svoj deň s radosťou a energiou: 8 ranných návykov

27. 1. 2023

Všetci to poznáme. Deň sa začína vo chvíli, keď zazvoní budík. Niekedy je vstávanie príjemnejšie, inokedy menej, ale jedna vec zostáva rovnaká. Ráno udáva tón tomu, ako bude deň pokračovať a ako sa budeme cítiť. Z tohto dôvodu by ste mali byť s ránom dobrí priatelia. Efektívne ráno môže udávať tón zvyšku dňa a pomôcť vám byť produktívnejší a sústredenejší. Tu je niekoľko tipov, ako si vytvoriť dobré ranné návyky:

  1. Vstávajte každý deň v rovnakom čase, dokonca aj cez víkend. Pomáha to regulovať prirodzený cyklus spánku a bdenia vášho tela a môže vám to uľahčiť ranné vstávanie.
  2. Naplánujte si deň večer predtým. Pred spaním si urobte zoznam úloh na nasledujúci deň a rozhodnite sa, čo potrebujete urobiť. To vám môže pomôcť, aby ste sa ráno necítili tak zahltení a ľahšie sa pustili do plnenia úloh.
  3. Doprajte si čo najskôr trochu slnečného svetla. Pobyt na slnku pomáha regulovať váš denný rytmus a môže zlepšiť vašu náladu a úroveň energie. Hneď po prebudení sa snažte stráviť aspoň 15 minút vonku alebo v dobre osvetlenej miestnosti.
  4. Cvičenie ráno. Pravidelné cvičenie má množstvo výhod vrátane zlepšenia nálady, hladiny energie a kognitívnych funkcií. Aj krátke cvičenie vám môže pomôcť cítiť sa bdelšie a ostražitejšie.
  5. Zjedzte zdravé raňajky. Vynechanie raňajok môže viesť k pocitu únavy a nízkej hladiny energie neskôr počas dňa. Vyvážené raňajky, ktoré obsahujú bielkoviny, celozrnné výrobky a ovocie alebo zeleninu, vám pomôžu udržať si pocit sýtosti a energie počas celého dopoludnia.
  6. Skúste meditáciu. Ak začnete deň niekoľkominútovou meditáciou, pomôže vám to sústrediť sa a znížiť stres.
  7. Stanovte si priority najdôležitejších úloh. Ak ráno začnete najdôležitejšou úlohou, zvýši sa vaša produktivita a pomôže vám to cítiť sa na začiatku dňa úspešne. Ak máte na zozname úlohy, do ktorých sa vám naozaj nechce, začnite s nimi. Po jej dokončení sa budete cítiť oveľa lepšie, ako keď ju budete celý deň ťahať pred sebou.
  8. Vyhnite sa obrazovkám aspoň 30 minút po prebudení. Modré svetlo vyžarované smartfónmi a inými elektronickými zariadeniami môže potláčať tvorbu melatonínu, čo sťažuje zaspávanie v noci a udržanie bdelosti ráno.

Zaradenie týchto návykov do rannej rutiny vám pomôže začať deň pozitívne a pripraví vás na úspech počas celého dňa. Nezabudnite byť k sebe trpezliví a doprajte si čas, aby ste si na tieto nové návyky zvykli. A aké sú vaše osvedčené zvyky?

Anna Beňadiková, Operations Manager, EDU Trainings

Podobné články