Úskalia pri učení sa cudzieho jazyka a ako ich mám prekonať?

21. 7. 2022

Dôvodov, prečo sa začať učiť cudzí jazyk má každý veľa. Vedieť hovoriť cudzou rečou nám otvára nové pracovné príležitosti, čo sa týka angličtiny, tak tá je v dnešnej dobe už takmer povinnosť. Môžete tiež ľahšie cestovať, stretávať nových zaujímavých ľudí, lepšie sa vzdelávať v oblastiach, ktoré vás zaujímajú a počúvať hudbu a sledovať filmy a seriály zo zahraničia. Bohužiaľ, naučiť sa cudzí jazyk nie je otázkou týždňov, väčšinou ani mesiacov, ale skôr niekoľkých rokov. A s tým prichádza úskalia, prečo s tým skončiť. V tomto článku vám priblížim najčastejšie úskalia pri učení sa nového jazyka, aby ste vedeli, na čo si dať pozor a zároveň vám dám rady, ako sa týmto situáciám vyvarovať.

Nemáte motiváciu? Začnite s prečo.

Možno vám toto pripadá ako banálny problém, ale ide o najdôležitejšiu vec, ktorú si musíte ujasniť. Prečo sa chcete naučiť nový jazyk? Tých dôvodov môže byť veľa. Keď som sa učila anglicky, tak moja najväčšia motivácia bola cestovanie a schopnosť sa dohovoriť. A samozrejme tiež čítanie kníh v angličtine, pretože mnoho kníh nie je preložených. Na toto by ste mali stále myslieť, aby ste motiváciu nestratili.

Myslíte, že to nezvládnete? Rozkúskujte si váš cieľ na malé ciele.

Od vašej motivácie sa odvíja aj váš dlhodobý cieľ. Ak sa chcete naučiť anglicky, aby ste sa lepšie dohodli so zahraničnými kolegami v práci, mali by ste sa zamerať na angličtinu z pracovného prostredia. Nemyslite na to, že sa musíte zdokonaliť v organizovaní schôdzok, v prezentácii, v telefonovaní, vo vyjednávaní a tak ďalej. Rozkúskujte si váš cieľ na malé ciele. Sústreďte sa napr. na prezentovanie a začnite so svojim predstavením. Naučiť sa, ako sa predstaviť publiku sa zdá jednoduchšie a dosiahnuteľnejšie, než vedieť dokonale celú obchodnú angličtinu, súhlasíte?

Nemáte na učenie čas? Stačí 10 minút denne.

Ako najvhodnejší spôsob učenia u dospelých sa ukázala byť metóda mikro učenia. Čiže nie 2 hodiny, ale pokojne len 10 minút denne. Snažte sa byť flexibilný a niekoľko minút denne si určite vždy nájdete. Pre tých z vás, ktorých vie anglicky a zaujíma ich ďalší jazyk, môžem odporučiť aplikáciu Language transfer. V tejto aplikácii počúvate nahrávku lekcie študenta s lektorom. Nepotrebujete nič iné, než počúvať, takže sa môžete učiť aj keď idete do práce. Ak sa naopak chcete naučiť anglicky, môžem z vlastnej skúsenosti odporučiť aplikáciu Voxy, ktorú som začala používať ako benefit v zamestnaní. Je veľmi flexibilný a vďaka umelej inteligencii mi ponúka len lekcie, ktoré ma bavia a zaujímajú. Okrem klasických lekcií si tu precvičujem aj rozprávanie na skupinových lekciách so študentmi z celého sveta.

Nebaví vás to? Nenašli ste tú správnu formu učenia pre vás.

Nájdite taký spôsob učenia, ktorý vás bude baviť. Máte rady seriály, hudbu, zvieratá, záhradkárčenie? Učiť sa podľa učebnice už dávno nie je štandard. Nájdite si to, čo vás zaujíma a učte sa cudzí jazyk na tom. Filmy a seriály máme rady všetky. Stiahnite si doplnok Language reactor do prehliadača Google Chrome a môžete sledovať seriály nielen na Netflixe so slovenskými a cudzími titulkami zároveň.

Chcete sa rýchlo zlepšiť? Vycestujte!

Rada na záver: Je veľmi dôležité zažiť si jazyk v jeho domácom prostredí. Môžem vám garantovať, že aj samy na sebe počas niekoľkých dní pocítite taký pokrok, ktorý ste pri sebe doma necítili.

Na záver by som vám rada popriala veľa šťastia. Z vlastnej skúsenosti viem, že jedine pravidelnosťmi pomáha k dosiahnutiu mojich cieľov. Či už ide o učenie sa angličtiny, prečítanie 40 kníh ročne, stále platí, že základom je pravidelne si vyčleniť čas na danú aktivitu a pôjde to. Držím vám palce.

Anna Beňadiková, Operations Manager v EDU Trainings

Podobné články