Štúdia: Porovnanie dopytu po tých pracovníkoch v Európe. O ktoré zručnosti je najvyšší záujem?

24. 7. 2023

Pokiaľ pracujete v technologickom odvetví, určite máte radi čísla a dáta, ktoré si môžete dávať do súvislostí. Pokiaľ práve hľadáte prácu a premýšľate aj o práci v zahraničí, veríme, že pre vás bude táto štúdia ešte cennejšia. Náš partner, spoločnosť CompTIA, skúmal trendy v nábore technických pracovníkov v 11 európskych krajinách a zosumarizovala ich pre vás do prehľadných tabuliek.

Štúdia bola vypracovaná na základe analýzy dát z inzerátov pracovných miest zo strany zamestnávateľov, ktorá bola zhromaždená a agregovaná spoločnosťou Lightcast. Ide teda o aktuálne dáta spracované v Q2 2023, vychádzajúce prevažne z dát Q4 2022. Hlavným cieľom štúdie je poskytnúť užitočné informácie pre zamestnávateľov, uchádzačov o prácu, ekonomické a pracovné agentúry, politiky, médiá a ďalšie subjekty.

Kľúčové zistenie pre Českú Republiku: Podľa štúdie sú najviac žiadaní technickí pracovníci v Prahe a Brne, kde sa nachádza najväčšia koncentrácia pracovníkov v technologickom sektore. Najobľúbenejšími oblasťami dopytu sú Software Developers, Programmery a Web, Systems Analysts and Cybersecurity, Network and Systems Admin and Technicians a IT Support Specialists and Technicians.

Z uvedených čísel možno vyčítať, že dopyt po technologických pracovníkoch v Českej republike je stále vysoký, a to najmä v hlavnom meste Prahe a ďalších významných mestách ako je Brno, Ostrava, Olomouc, atď. Pre tých pracovníkov je teda kľúčové zamerať sa na niektoré kľúčové oblasti, ako sú vývoj softvéru, analýza systémov a kybernetická bezpečnosť. Zaujímavé je, že 40% inzerátov v Českej republike požaduje skúsenosti pracovníkov v odbore 0-2 roky, čiže je pomerne ľahké do tohto odvetvia vstúpiť ako nováčik.

Okrem Českej republiky štúdia poskytuje aj porovnanie s inými európskymi krajinami. Najviac pracovných inzerátov v technologickom sektore bolo zaznamenaných v Holandsku, Poľsku, Francúzsku, Nemecku a Taliansku. Nájdete tu konkrétne porovnanie dopytu po tých pracovníkoch cez oblasti a jednotlivé krajiny.

Pre technologických pracovníkov je teda v súčasnej dobe veľmi priaznivá situácia, pretože dopyt po ich zručnostiach je v Českej republike aj v Európe vysoký. Zameranie na kľúčové oblasti, ako sú vývoj softvéru, analýza systémov a kybernetická bezpečnosť, môže vašu šancu na získanie atraktívnych pracovných miest. Ďalšou možnosťou, ako sa odlíšiť od ostatných uchádzačov, je samozrejme vzdelanie, ktoré sa vám bude hodiť pre úspešnú kariéru v tejto dynamickej a rastúcej oblasti. Celú štúdiu vrátane tabuliek a porovnanie jednotlivých krajín nájdete tu.

Podobné články