Majú novoročné predsavzatia zmysel? Rozhodne áno!

11. 1. 2023

Každý rok si ľudia dávajú novoročné predsavzatia, ktoré ich motivujú zmeniť sa, naučiť sa niečo nové alebo naopak odnaučiť. Nemusíme tomu nutne hovoriť predsavzatia. Nech už ide o akýkoľvek plán s cieľom, ktorý si prajete splniť v danom roku, je dôležité si ho špecifikovať a sústrediť sa naň.

Spoločne sa pozrieme na to, ako si správne nastaviť vzdelávacie predsavzatia. Ako príklad si rozoberieme cieľ naučiť sa cudzí jazyk.

Ako všetky ciele, aj vzdelávacie predsavzatia musia byť:

Špecifické

Naučiť sa cudzí jazyk je veľmi všeobecný cieľ. V našom prípade sa budeme venovať angličtine, pretože ju potrebujeme pri práci a cestovaní. Radi by sme sa zdokonalili hlavne v rozprávaní a písaní e-mailov s kolegami zo zahraničia. Aby sme sa dobre dohovorili, potrebujeme dosiahnuť úroveň B1. Mali by sme vedieť presne čo chceme dosiahnuť, aby sme sa nevydali nesprávnou cestou.

Merateľné

Aby sme dokázali v priebehu času hodnotiť, ako sa k cieľu približujeme, musíme vedieť zmerať pokrok. V našom prípade môžeme hodnotiť správnosť, náročnosť, slovnú zásobu, výslovnosť, gramatiku a ďalšie prvky písanej a hovorenej angličtiny. Meranie pokroku nám dodáva motiváciu a upozorní nás, keď je potrebné zmeniť spôsob učenia.

Dosiahnuteľné

Zhodnoťte, koľko času môžete učeniu venovať a akú úroveň ste schopní za rok dosiahnuť. Pokiaľ si stanovíte nereálny cieľ, čoskoro stratíte motiváciu a prestanete.

Motivujúce

Na druhej strane by cieľ mal byť dostatočne motivujúci. Pokiaľ si dáte aký cieľ naučiť sa niečo, čo už takmer viete, motiváciou tiež stratíte. Nie je na škodu nastaviť si cieľ mierne vyšší, než predpokladáte, že zvládnete. Budete po celú dobu motivovaní a keď cieľ nesplníte, stále sa môžete zdokonaliť viac, než so slabým cieľom.

Sledovateľné

Cieľ by mal byť tiež časovo ukotvený. V prípade novoročných predsavzatí počítame, že na konci roka si vyhodnotíte, ako sa vám podarilo cieľ splniť.

 

Možno ste si neraz pomysleli, že nastaviť si správny cieľ v oblasti, ktorej sami zatiaľ nerozumiete, bude ťažké. Máte samozrejme pravdu. Ak máte možnosť nastaviť si ciele s niekým, kto je v danom odvetví odborníkom, potom to využite.

V neposlednom rade okrem správneho nastavenia cieľa je kľúčové na plnenie predsavzatí pravidelne pracovať. Využite vašu motiváciu av prvom mesiaci si vytvorte rutinu. Pokiaľ budete celý mesiac pravidelne cvičiť, bude pre vás značne jednoduchšie v tom pokračovať po celý rok. Rovnako platí, že vo dvojici sa to lepšie tiahne. Pracujte na predsavzatiach s kamarátom, školiteľom alebo rodinou. Vzájomne sa budete podporovať a motivovať a možno dosiahnete niečo, čo ste ani neplánovali. A práve preto majú novoročné predsavzatia zmysel!

Aké sú vaše novoročné predsavzatia? Máte aspoň jeden cieľ, ktorý sa týka vzdelávania?

Autorka: Anna Beňadiková, Operations Manager v EDU Trainings

Podobné články