GitHub vs. GitLab

25. 11. 2018

Git, GitHub, GitLab … aký je medzi nimi rozdiel?

Git je nástroj, softvér pre správu verzií navrhnutý špeciálne pre sledovanie zmien vykonaných v súboroch v priebehu času. Tento najpopulárnejší systém riadenia verzií sa používa na zabezpečenie plynulého a efektívneho workflow pre vývoj softvéru prostredníctvom repozitárov Git.

GitHub a GitLab sú webové repozitáre Git, centrálne miesto pre vývojárov na ukladanie, zdieľanie, testovanie a spoluprácu na webových projektoch. Poďme si GitHub a GitLab predstaviť bližšie a vzájomne ich porovnať.

GitHub

GitHub bol spustený v roku 2008 a jedná sa o najznámejší server pre hosting open source projektov verzovaných v Gite. Ponúka bezplatné služby pre open source projekty, ktoré sú prístupné verejnosti, a platené úrovne pre súkromné projekty. V roku 2018 kúpila tento najväčší repozitár kódov na svete spoločnosť Microsoft.
GitHub umožňuje užívateľom vytvárať, zdieľať a prispievať k projektom s otvoreným zdrojovým kódom napísaným vo viac ako 300 jedinečných programovacích jazykoch. Je to ústredné miesto, kde môžete vytvárať softvér a spolupracovať na miliónoch open source projektov spoločne ako tím a zdieľať nápady pre lepšiu workflow vývoja softvéru. Svoje projekty na ňom hosťujú veľké spoločnosti (napr. Google, Apple, Amazon).

GitLab

V roku 2011 bol spustený GitLab, webový správca repozitárov Git vyvinutý spoločnosťou GitLab Inc. Ide o jednoduchý, ale moderný a plne vybavený server Git používaný väčšími organizáciami (napr. Sony, IBM, Alibaba, NASA). GitLab je na rozdiel od GitHub zadarmo a open source. Ak ale chcete získať prístup k ďalším funkciám, budete musieť prejsť na platenú verziu od 4$ za užívateľa za mesiac.
GitLab je veľa podobný GitHub, ale má navyše ďalšie funkcie, ako je jednoduchý import z iných populárnych repozitárov Git (GitHub, Google Code, Bitbucket atď.).

GitHub  GitLab
The most popular web-based hosting service for Git repositories GitLab has everything GitHub has, but whit extra features and increased control over repositories.
It does not offer detailed documentation for the common Git repositories. It offers a detailed documentation for the common Git repositories on how to export/import data.
It offers an easy-to-use, intuitive UI for project management. It offers more convenient UI allowing users to access everything from one screen.
It offers various third-party integrations for continuous integration and continuous delivery work. It offers its very own CI/CD which comes pre-built meaning users do not have to install it separately.
GitHub has GitHub Enterprise and GitHub.com. GitLab has GitLab CE (open source) and GitLab EE (enterprise), along with GitLab.com (GitLab CE hosted and managed by company).
It is not open source but can host open source projects. The GitLab Community Edition is free and open sourced.

 

Ako GitHub, tak GitLab sú dve najobľúbenejšie a najpoužívanejšie hostingové služby. Rozhodnutie, či pre vaše open source programovacie projekty použiť GitHub alebo GitLab závisí od konkrétnych cieľov, ktoré chcete dosiahnuť.

Zdroj: Differencebetween.net

Podobné články