Anna Benadikova
Anna Benadikova

Anna vám odporúča tieto 4 knihy pre rozvoj a motiváciu

21. 7. 2022

Knihy sú pre mňa láska, milujem ich vôňu. Je to moja pravidelná dávka „odpojenia sa“ od denných povinností a upokojenie mysle, na konci každého dňa pred uložením sa na spánok. Niekedy sa podarí uchmatnúť si viac času, ktorý strávim s pevnou väzbou v rukách, ale často som vďačná aj za 15 minút, ktoré sú mi dopriate v spoločnosti rôznych žánrov. Mám rada krimi, biografie, vzdelávacie knihy, ale osobitné miesto v našej rodinnej knižnici zaberajú motivačné knihy a knihy venované rodičovstvu. Starostlivo si vyberám. Čítam referencie a na základe odporúčaní si dopĺňam môj knižný wish list a postupne dokupujem. 

Lean in

Kniha ku ktorej sa opätovne vraciam a zakaždým v nej nájdem inšpiráciu. Je to moja TOP kniha. Sheryl ponúka veľmi presvedčivé riešenia a fakty, ako môžeme my ženy využiť svoj potenciál v akejkoľvek oblasti. Upozorňuje na hlas žien v spoločnosti, ktorý nie je počuť a ktorý musí zosilnieť pre dobro celej spoločnosti. Oprime sa do toho a prispejme k odbúravaní stereotypov a predsudkov, ktoré ženy limitujú v dosahovaní cieľov. Pre podporu súdržnosti a mobilizácii žien na celom svete Sheryl dokonca spolu založila globálne hnutie, ktorého cieľom je inšpirovať a podporovať sa navzájom.

Prečo spíme

Posledné 3 roky cítim, že ten spánok chýba a neviem ho dohnať. Tých 10 rokov fungovania na úkor spánku je vidieť a aj cítiť. Rozbiehanie vlastného biznisu, materstvo a nočné šichty na projektoch. Dnes sa snažím viac spať (no netvrdím, že sa mi to vždy podarí). Fascinujúca kniha Prečo spíme je presne to, čo som si potrebovala prečítať. V knihe sa dočítate ako spánok posilňuje našu schopnosť učiť sa, pamätať si, logicky sa rozhodovať a ovládať svoje emócie, či kreativitu. Ako reguluje našu chuť do jedla, ovplyvňuje našu imunitu a chráni nás pred rôznymi chorobami. Spánok má liečivú schopnosť. A my chceme byť zdravé. Tak čítajte.

Začni otázkou prečo

Mám to šťastie, že robím to čo ma baví a napĺňa. A s týmto pocitom ráno vstávam z postele. Nemám rada nudu a moja práca mi poskytuje rôzne momenty, ktoré ma držia v strehu a v jednom kole. No priznávam, že nie každá z nás to má rovnako. Kniha Začni otázkou prečo vám pomôže zamyslieť sa nad tým, prečo robíte to čo robíte a aký to má význam. Ponúkne vám priestor pochopiť podstatu vášho smerovania. Odpovede táto kniha neponúka, tie musíte hľadať u seba.

 Nastavenie mysle

Kniha, ktorá vás prinúti sa zamyslieť a vnímať svoj život aj so všetkým, čo ponúka ako pozitívnu výzvu. Áno, aj z ťažkých chvíľ viete vyťažiť niečo pre seba, čo vás posunie vpred. Autorka knihy ponúka množstvo príkladov ako myslieť rastovo a nie fixne. Zároveň vysvetľuje, prečo samotné chválenie schopností nestačí, ale môže naopak zabrániť úspech dosiahnuť. Ja osobne oceňujem poznanie ako chváliť deti, t.j. nie za výkon. Kniha je výborná pomôcka pre lídrov, vedúcich pracovníkov, či učiteľov, ktorý hľadajú iné spôsoby komunikácie so svojimi žiakmi ako sú prežité stereotypy. Ako ich viesť k vytrvalosti a vzbudiť v nich lásku k učeniu. Venovala som túto knihu triednej učiteľke mojej dcéry a má to pozitívny ohlas.

A čo vy? Čítate knihy? Vyskúšajte siahnuť po niektorej z mojich tipov na knihy na rozvoj osobnosti a motiváciu. Alebo len tak, na „odpojenie sa“ a strávenie chvíľky sama so sebou.

Anna Beňadiková, Operations Manager v EDU Trainings

Podobné články