Ako ste na tom s Excelom? Ušetrite čas a pracujte efektívnejšie!

19. 10. 2022

Ako ste na tom s Excelom? Bežná otázka na prijímacom pohovore do novej práce.

„Mám znalosť na užívateľskej úrovni.“ „MS Excel používam, prípadné špeciálne funkcie si doštudujem, keď to bude potrebné.“ „Nemám problém s používaním.“

Ako by ste odpovedali vy? Bola by vašou odpoveďou jedna z uvedených?

A kde je vlastne skutočná realita vašich znalostí napríklad v situácii, keď máte vyčistiť duplicitné záznamy v databáze kontaktu klientov alebo je treba pracovať s viacerými záložkami a prepojiť ich so vzorcami? Prípadne dané vzorky poupraviť? A čo tak práca s kontingenčnými tabuľkami a grafmi?

MS Excel ako podceňovaný pomocník

Excel vie byť (nielen v práci) veľkým pomocníkom. Pomôže vám s plánovaním školského rozvrhu s mimoškolskými krúžkami. Zladí vaše pracovné povinnosti s hodinami jogy alebo spinningu. Udrží vám prehľadný rodinný rozpočet a ukáže, kde najviac míňate a kde viete šetriť. Bude vašim spoľahlivým kolegom pri evidencii skladových zásob, výpočte cien, odvodov či daní. Poskytne vám komfort pri tvorbe šablón a výpočtov. A navyše všetky dáta a výpočty graficky zobrazia a sprehľadnia.

Aj keď nám vie byť takto nápomocným a komplexným programom, často nevyužívame jeho plný potenciál. Poznáme jeho funkcia len povrchne. Pravdepodobne objavujete jeho súvislosti a skratky ako Excel-samouk metódou pokus-omyl alebo na ne narazíte náhodou, čo je veľká škoda.

Investujte svoj čas do poznania efektívnych spôsobov práce s Excelom. Významne si posuňte svoje znalosti a doplňte medzery, ktoré vám môžu ušetriť každý deň až 10 minút vašej práce. Získate tým veľkú konkurenčnú výhodu na pracovnom trhu alebo možnosť rozvíjania zaujímavejších projektov vo vašej terajšej práci.

Nájdite si na internete všetky tipy a triky v MS Excel. Majte výdrž a odhodlanie. Objavíte totiž širokú škálu jeho efektívneho využitia. Investujte financovanie do svojho vzdelávania alebo si ho vypýtajte od zamestnávateľa a absolvujte overené školenia vo vzdelávacom centre. Prínos takého školenia je o to väčší, keď si uvedomíte fakt, že znalosti môžete využiť už zajtra vo vašej práci. Oproti štúdiu literatúry alebo videí, ktoré by vám zabrali oveľa viac času.

Autorka: Anna Beňadiková, Operations Manager v EDU Trainings

Podobné články