Ako prekonať strach a začať konečne čeliť zmene?

4. 10. 2022

Zmien sa bojíme oveľa častejšie, než sme si ochotní sami sebe priznať. Nie vždy si ale uvedomujeme, čoho sa bojíme. Častokrát len ​​vieme, že máme strach pokračovať.

Veci, ktoré v živote chceme – či už ide o zamestnanie, partnerský vzťah, peniaze, dom, slobodu, dobré zdravie, spoločenské uznanie, vzdelávanie alebo duševnú vytrvalosť, nedostaneme na počkanie. Bez vynaloženého úsilia a motivácie danej veci dosiahnuť by sme nemohli prosperovať z toho, akú radosť nám robí, keď ju dostaneme. Často je našou motiváciou práve zmena.

Zmeny sú prirodzené, či už ich očakávame alebo nie. A často nás prekvapí. Nové myšlienky a názory nás však dovedú k novému spôsobu správania. Keď zmeníme to, čomu veríme, zmeníme aj to, čo robíme.

Môžeme veriť, že nám zmena uškodí a môžeme sa jej brániť. Alebo môžeme uveriť, že nám prijatie pomôže zmenu privítať. Všetko závisí od toho, čomu veríme. Určitý stupeň strachu je nutný, pretože nás chráni pred skutočným nebezpečenstvom. Náš strach pri zmenách je však väčšinou iracionálny a bráni nám v tom, aby sme sa prispôsobili, keď je to nutné. Nebojme sa dobrodružstva a vykročme v ústrety zmenám!

Mám ukončiť nefungujúci vzťah (manželstvo) a hľadať zmenu? Alebo zmeniť spôsob správania, ktoré zapríčinilo túto situáciu? Začnite premýšľať jednoduchšie a lepšie. Vďaka tomu môžete vybudovať nový vzťah s rovnakým partnerom.

Som nespokojná v práci? Namiesto hľadania nového zamestnania by som mala pomáhať svojej firme, aby sa zmenila. Keby som to robila, pokúsila sa o to, pravdepodobne by som dnes mala vysnívanú prácu, ktorá ma napĺňa.

Po čom túžite vy? Čo si naozaj prajete? O čom snívate a máte hlboko v srdci? A čo vám bráni ísť si za tým? Je to strach, obava.

To, čoho sa bojíme, nie je naozaj také zlé ako to, čo si predstavujeme. Strach, ktorému dovolíme, aby ochromil našu myseľ, je horší ako skutočne existujúce situácie, ktoré nastanú.

Cítime sa najlepšie, keď kráčame vpred. Vykročte novým smerom. Vykročte naproti zmene. Uvoľnite sa a dôverujte tomu, čo na vás čaká aj napriek tomu, že neviete, čo to je. Keď prekonáte strach, oslobodíte sa. Akákoľvek radostná predstava z niečoho, čo hľadáte, vás k tomu dovedie.

Čím skôr sa vzdáte starého života, tým skôr nájdete nový.

Najrýchlejší spôsob, ako sa zmeniť, je smiať sa vlastnej hlúposti – potom sa môžeme od všetkého oslobodiť a nastúpiť na nový smer.

Ako teda reagovať na zmeny:

  • Môžeme byť pružnejší a rozhodovať sa rýchlejšie.
  • Nemusíme všetko komplikovať a mať zbytočné obavy.
  • Prispôsobujme sa rýchlejšie.
  • Najväčšiu prekážku máme sami v sebe a nič sa nezlepší, kým sa nezmeníme my sami!

Autorka: Anna Beňadiková, Operations Manager v EDU Trainings

Podobné články