Ako efektívne pracovať v dobe plnej rušivých elementov?

10. 11. 2022

Viete sa sústrediť? Pracovať na projekte bez (seba)vyrušovania?

Ako často odbiehate od práce k aktivitám, ktoré vás zbytočne rozptyľujú? Množstvo technológií okolo nás vytvárajú v dnešnej dobe ideálne podmienky na nesústredenosť.

Niekto volá, pípne SMS, príde správa cez chat, notifikácia zo sociálnych sietí, každú chvíľku nejaký e-mail alebo ešte rýchla poznámka do kalendára v mobile. Potom skontrolovať internet banking, obed dcéry v škole či polohu práve nachádzajúceho sa dieťaťa, ktoré v tejto dobe malo odísť zo školy. Veď je to iba minútka.

A na home office? Pustím práčku, vyložím umývačku, pri triedení bielizne premýšľam nad zoznamom na nákup v potravinách, treba ísť dedkovi vybrať lieky do lekárne a je na čase pouvažovať nad vianočnými darčekmi.

Úprimne, kto sa našiel aspoň v jednom uvedenom príklade? Mať sebadisciplínu je náročné a chce to prax a odhodlanie. Je potrebné venovať čas hľadaniu spôsobu, ktorý vyhovuje práve vašej osobnosti.

Ja napríklad mám mobilný telefón v tichom režime. Najlepšie sa sústredím skoro ráno alebo neskoro v noci, kedy je všade ticho (doma všetci už spia av práci ešte nie je žiadny kolega). A podľa toho si plánujem aktivity, na ktoré potrebujem maximálne sústredenie a čas. Telefonáty, podcasty či výučbu angličtiny sa snažím vybaviť počas konania. Naučila som sa rozplánovať čas tak, aby som bola efektívna v osobnom aj pracovnom živote. Zoznamy na nákup píšeme prebežne celá rodina, poznámky v kalendári u mňa fungujú ako druhá pamäť. 😊

Vedeli ste, že 20 minút je čas, ktorý vraj potrebujeme na to, aby sme sa späť vrátili do stavu sústredenia, ak sa necháme vyrušiť či rozptýliť?

Nedostatok koncentrácie nám môže zničiť našu schopnosť pracovať a učiť sa efektívne. Robíme hlúpe chyby, kvôli prerušeniu toku myšlienok sme pomalšie, niektoré činnosti opakujeme viackrát a následne sa ponáhľame, pretože máme nedostatok času na dokončenie úlohy.

Ľudia, ktorí sa dokážu sústrediť, dosahujú lepšie výsledky v učení, v práci, čo priamo ovplyvňuje aj ich celkovú spokojnosť v živote.

A ako to máte vy? Necháte sa len tak vyrušiť? Ako fungujete a čo vám pomáha k sústredeniu sa? Máte na to svoj zaručený recept?

Autorka: Anna Beňadiková, Operations Manager v EDU Trainings

Podobné články