4 tipy, ako byť kreatívne a prichádzať na tie najlepšie nápady

26. 10. 2022

Keď tvoríte akékoľvek kreatívne dielo, tak tá najťažšia časť je bezpochyby začať. Potrebujete nejaký nápad, ako to celé uchopiť. Ale kde sa tu tie nápady berú a ako docieliť to, aby sme ich mali vždy dostatok?

Inšpirovať sa nie je žiadna hanba

V prvom rade si musíme uvedomiť jednu veľmi dôležitú skutočnosť. Nič nie je originálne – všetky tvorivé práce vychádzajú z toho, čo už tu je. Zbavte sa zúfalej snahy byť úplne originálna, nevytvárajte niečo z ničoho a radšej sa inšpirujte svojimi vzormi. Každá nová myšlienka je len úpravou alebo zmiešaním jednej alebo viacerých starších myšlienok. Tým nemyslím, aby ste bezmyšlienkovite kopírovali cudziu prácu, ale prevezmite opraty nad dielom ostatných tam, kde oni skončili.

Vaša hlava pracuje nonstop

Každému z nás prejde hlavou 60 000 myšlienok. Nenechávajte tieto myšlienky len tak plynúť a pokiaľ vás nejaká zaujme, tak si ju poznamenajte. Majte miesto, kde všetky nápady zhromažďujete. Či už ide o denníček alebo telefón, dôležité je si ich poznamenať a hlavne sa k ňu vracať.

Stanovte si určitý čas, kedy si všetky myšlienky v pokoji prejdete znova. S odstupom času možno lepšie odhadnete, ktoré myšlienky má zmysel ďalej spracovávať a ktoré nie. Môžete to aj s niekým prekonzultovať. Každopádne nemajte strach, že sa strápnite. Tie najlepšie nápady bývajú trochu „mimo“.

Rozhýbte sa

Neseďte len strnulo pri počítači, rozhýbte sa, dajte telo do pohybu a skúste prácu rukami. Počítač je skvelým miestom na učesanie vašich myšlienok, ale kreativite už toľko nepomáha. Vezmite si ceruzku do ruky, skicár a čmárejte si, vystrihujte. Môžete sa tiež vydať na prechádzku do lesa. Zaručene budete premýšľať inak ako v kancelárii, v ktorej trávite denne veľa času. Akonáhle vás niečo napadne, presuňte sa k počítaču a rozpracujte myšlienku ďalej.

Pusťte sa do toho!

Priznajme si, že kreativita je skrátka poctivá práca. A rovnako ako pri inej práci ju môžeme odkladať s pocitom, že dnes sa na to necítime. Nájdite si čas a miesto, ktoré vám najviac vyhovuje. Moje kreatívne chvíle prichádza v noci, keď všetci spia a je doma ticho a pokoj. V tej chvíli si pripravím svoj obľúbený čaj a zrazu všetko funguje, ako má.

Myslite na to, že kreativita je proces, ktorý by sme si mali aspoň rámcovo rozplánovať a tohto plánu sa držať. Dôležité je sa do toho pustiť a postupovať k cieľu, aj keď to bude po malých krôčikoch.

A ako vnímate kreativitu vy? Čo vám osobne najviac pomáha zostať kreatívne a kedy prichádzate na tie najlepšie myšlienky?

Autorka: Anna Beňadiková, Operations Manager v EDU Trainings

Podobné články